picture

Restore edilmesi gereken yerlerin tarihsel açıdan ne kadar çok önem taşıdığının farkında olarak çalışmalarına yön veren Kemha Restorasyon, ekip olarak en üst seviyede hassasiyet ve dikkatli bir şekilde titizlik ve itina ile işini teslim etmektedir.

TARİHİ EV RESTORASYONU

FENER BALAT TARİHİ EVLERİN RESTORASYONU VE AŞAMALARI

Tarihi bir eviniz var veya satın almak üzeresiniz. Acaba evinizin tadilat masrafı ne olur ?

Ne yapmayı düşünüyorsunuz ?
Yaptırmayı düşündüğünüz tadilatın, restorasyonun hedefini doğru belirlemelisiniz...

Kısa vadeli bir hedefiniz mi var ? Yani zorunlu düzenlemeleri yaparak, sadece belirli bir süre daha mı evi kullanmak istiyorsunuz ?

Yoksa kalıcı ve mümkün olduğunca uzun süreli bir restorasyon mu yapmak istiyorsunuz ?

Evin iç fonksiyonlarında yer değişikliği yapacak mısınız ? Yani iç mekanların yer değiştirmesi, banyo, mutfak alanlarının değiştirilmesi, iç mekanlarda duvar kaldırılması veya eklenmesi gibi düşünceleriniz var mı ?

Dış cephede değişiklikler yapmayı düşünüyor musunuz?

Ahşap doğramalarınızı kısmen mi, yoksa komple mi değiştirmek istersiniz ?

Evinizin ne olduğunu soyarak ortaya çıkarmak ve buna göre gerekliliklerini yapmak mı ?

Yoksa sadece görünen, su üstüne çıkmış pürüzleri gidermek mi ?

Bunca soruya neden cevap vermek zorunda olduğunuzu düşünüyorsunuzdur mutlaka... Çünkü bu sorulara vereceğiniz cevaplar, yasal olarak izlemeniz gereken yolu ve yaklaşık maliyetin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Bazı onarım ve tadilatlar "basit onarım izni" ile gerçekleşir. Bazı onarım ve tadilatlar ise "projeli çalışma kapsamında" bir izni gerektirir. Almanız gereken izinin türü başlı başına farklılık gösteren bir maliyeti de beraberinde getirir.

İzinle beraber, sizin istediklerinize karşılık, uzman bir ekip, bunlar ile birlikte oluşabilecek ve sizin tahmin edemeyeceğiniz bir takım maliyet kalemlerini sizin için hesaplar ve uygulama yöntemleri ile birlikte size sunar.

Herhangi sıradan standart bir betonarme bina ile, tarihi bir evin tadilat masraflarını kıyaslamak veya tam olarak bir yaklaşım sağlayabilmek mümkün değildir.

Ancak şöyle bir genelleme yapılabilinir. Betonarme bir binanın m2 birim maliyetini 1 TL olduğunu düşünürsek,tarihi bir  evin tam anlamıyla gerçek bir restorasyona tabii tutulmasının maliyeti 2 TL ye rahatlıkla yaklaşabilir.

Çünkü her zaman için yenisini imal etmek, eskiyi, tarihi olanı revize etmekten daha düşük bir maliyet çıkartır. Betonarme bir yapıda fabrikasyon malzeme ve fabrikasyon imalat yapabilirsiniz. Çünkü ölçüler standarda yakın, imalat ve montaj standarttır. Fakat Tarihi bir Rum evinde taş ve ahşap kombinasyonunu, günlük çağdaş ihtiyaçlara göre düzenleyebilmek, üretmek ve uygulamak aşamalarında, özel bilgi, tecrübe ve el emeği zaruridir.

Zaman faktörü de oldukça önemlidir. Benzer bir betonarme yapının imal sürecinin 2 katı zamanda ancak tam anlamıyla bir restorasyon tamamlanabilmektedir.

Tüm bunlar dikkate alındığında, balatta ki tarihi evinizin masrafının ne olacağını hızlıca belirlemenin mümkün olmadığı bir gerçektir. Çünkü çıkacak masraf, yapılacak çalışmanın içeriğine bağlı olarak ÖNEMLİ ölçüde değişecektir.

Yapmanız gerekenler: Evinizin de yaptırmak istediğiniz işleri listeleyiniz.

İstediğiniz çalışmaları mümkün olduğunca detaylı yazınız.

Listenizde olmaz ise olmaz, yani mutlaka yapılmasını istediğiniz, aksi taktirde evi sizin kullanmanıza engel olabilecek işleri ayrıca işaretleyiniz.

Talep listenizi oluştururken, ısınma, klimalandırma, sıcak su üreticisi, telefon hattı, tv uydu sistemi, güvenlik sistemleri vb. çağdaş ihtiyaçlarınızı mutlaka dikkate alınız. Çünkü bu tip ihtiyaçlar, tadilat sonlandıktan sonra yapılmak istendiğinde bir takım sıkıntılar ve ekstra ek maliyetler çıkarabilir. Ayrıca daha önce yapılmış, başka işlerin bozulmasına da sebep olabilir.

Yine iş listesini oluştururken, ev kullanım alışkanlıklarınızı mutlaka dikkate alınız. Bağımsız çalışma odası, yemek odası, açık-kapalı mutfak, eşya yerleşim planlarınız, iş listenizin oluşmasına en etken konulardır.

Evinizde taş,tuğla dokusunun görünmesini istediğiniz yerleri ve üzerinin sıvanarak kapanmasını istediğiniz yüzeyleri belirleyiniz.

Listenizi oluştururken, isteklerinizin teknik olarak gerçekleşip, Gerçekleşemeyeceğini ASLA düşünmeyin. Çünkü bu sizin göreviniz değildir. Teknik ve yasal olarak gerçekleşip Gerçekleşemeyeceğini tespit etmeyi, konusunda uzman
ekiplere bırakın.

Ve güvenilir uzman bir ekip ile karşılaştığınızda, mutlaka tavsiyelerine uyunuz. Bu sizin yapacağınız masrafın boşa gitmesini veya yasal anlamda zor durumda kalmanızı engelleyecektir.

Fiyatlandırma nasıl olacak :
İş listenizi çıkardığınıza göre, bu iş listesi ile birlikte, size göre güven veren ekiplerden destek almaya başlarsınız. Ancak bu noktada da mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır :

Başvuru yaptığınız ekiplerin, bir işyeri olmasını, yani vergi kayıtlı bir ticari niteliği olmasına dikkat ediniz. Aksi taktirde bir olumsuzluk vukuu bulduğunda, kendinize bir muhatap bulamayabilirsiniz.

Her şeyin yapılabileceğini söyleyen, yerel yönetime hiç bir bilgi verilmesinin gerek olmadığını söyleyen, yani açıkça size kaçak gecekondu yapar gibi tadilat yapabileceğini bildiren kimselerden uzak durun.

Aslında izine gerek olan ama sözde kişisel ilişkileri ile bir şikayetin veya uygulanacak bir cezanın önüne geçebileceğini söyleyen İŞBİLİR kimliklerden de uzak durun. Ne yazık ki, böylesi bir durum olduğunda tek başınıza kaldığınızı görürsünüz ve unutmayın ki, herhangi bir yasal sorumlulukta ev sahibi birinci dereceden mesuldür. Bu konuda sayısız örnek gördüğümüz ve ev sahiplerinin düştüğü zor durumlara tanık olduğumuz için, bu konuya ayrıca özen gösteriniz.

Görüş aldığınız ekibin, işi nasıl yapacağını, her iş kalemi işin ayrı ayrı sorun. Böylelikle sizde teknik olarak evinizin nasıl yapılacağı, istediğiniz işlerin ne şartlar ile gerçekleşebileceğini öğrenmiş olacaksınız. Bir ameliyat öncesi, uzman doktor, ameliyat esnasında neler olacağı ve nasıl olacağı konusunda, hastasına bilgi verdiğine göre, evinizin tadilatı hakkında tüm detay bilgilere sahip olmakta sizin en doğal hakkınızdır.

Kullanılması ön görülen malzemeler hakkında bilgi alın. İlgili malzemenin avantajlı ve dezavantajlı yönlerini sorarak öğrenin. Mümkünse ilgili malzemelere dokunun, görün, farkları anlamaya çalışın.

Bir tarihi evin tadilatında istenilen sonuca ulaşılana kadar, gerçekleştirilecek her aşama net olarak ölçülendirilip, fiyatlandırılamaz. Bir yaklaşım metodu uygulanır. Bu metot işin, daha önce yapılmış başkaca çalışmaların matematiksel bir modellemesi gerekir. Gerek böyle bir matematiksel yöntem, gerekse başkaca
bir ön görü kullanarak, evinizi yapmaya aday olan ekip muhtemel süprizlerin maddi sorumluluğunu üstüne alabilecek düzeyde olması gerekir. Yoksa evinizin tadilatı boyunca "ama burası böyle çıktı", "ama biz bunu düşünmemiştik,
düşünemezdik", "ama bunu şimdi fark ettik", "ama bu bizim problemimiz değil", "ama bunu hesaba katmamıştık" gibi bir sürü AMA' lar ile yüzyüze kalırsınız. Ve her AMA size işin tam ortasında hesabınızda olmayan maliyetler çıkartır. Ve her AMA sinirlerinizi bozarak, tadilat sonlanana kadar size rahat bir uyku vermez.
Ve ne yazık ki her AMA, evdeki hesabiniz çarşıya uymadığını yüzünüze vurur.

Bu nedenle, çalışma yapacak ekip, bilgi ve tecrübesine güvenerek, tüm ön görülere sahip olmalı, ön görüsünün yetersiz kaldığı sonuçlarda bunun maddi sorumluluğunu size asla yansıtmayacak nitelikte olması gerekir.

Farklı firmalardan alacağınız fiyatlandırmaları şu şekilde analiz etmeye çalışın. İsteklerinize ulaşmak için ödeyeceğiniz toplam tutarın net olması gerekir. Siz isteklerinize net olarak ulaştığınızda fiyatın değişmemiş olması gerekmektedir.

Yapılacak çalışmanın, toplam iş süresinin de net olarak belli olmasında büyük fayda vardır.

Anlaşmanızın mutlaka yazılı bir metni olması gerekmektedir. Bu yazılı metin, sizi ve karşı tarafı, çalışma esnasında soru işaretlerine yer bırakmayacak düzeyde teknik olarak doygun, tarz olarak özellikle sizin anlayabileceğiniz bir içeriğe sahip olmalıdır.

Anlaşacağınız firmanın güvenilirliğini algıya bilmek için, işinizin istediğiniz şekilde yapılacağına ve zamanında teslim edilebileceğine ilişkin yeteri düzeyde analiz etmeye çalışın. Çünkü yazılı anlaşmanıza rağmen, yanlış bir ekiple çalıştığınıza kanaat ettiğinizde, hukuksal süreç düşündüğünüz kadar kısa zamanda sonuçlanmayabilir. Yazılı anlaşma ile hakkınızı savunabilir ve sonu elde edebilirsiniz, fakat bunun için ayrı bir süreç gerekir ve bu süreç içinde ister
istemez, paranızla böyle bir durumun içinde olduğunuz için kendinizi kötü hissedebilirsiniz.

Yazılı anlaşmanın, tarafların kendi aralarında bir anlaşmazlığa düştüğünde başvuracakları bir iyi niyet metin olduğunu unutmayın. İyi niyetin olmadığı noktalarda bu yazılı metin tek başına huzurlu bir çözüm sağlamaya yetmeyebilir.

Malzeme temin süreçleri, farklı işçiliklerin gerçekleşmesi, teknik elemanlar ve teknik elemanların yardımcıları, söküm aşaması, yeniden yapılandırma aşaması, son rötuşlar, elektrik, sıhhi tesisat, duvar, taş sıva, ahşap, cam, ferforje vb.
derken, bir evin komple restorasyonunda ortalama 60 kadar ayrı kişinin (şahsın) emeği oluşur. Üstelik bu kadar insan 70-80 m2 lik taban alanlı bir evin içinde hareket ederler. Eğer tarihi bir evin restorasyonu, tadilatı konusunda
yeterli donanımız yoksa, asla tek tek ayrı ayrı ekipler ile anlaşarak bunları koordine etmeye çalışmayın. Bu tam bir sukut-u hayal ile sonuçlanabilir.

Tabii ki bu bahsi geçen süreçler profesyonel süreçlerdir. 1-2 usta ve 1-2 yardımcı ile tüm iş kollarının yapılmaya çalışıldığı, 1-2 kişinin elinden ne geliyorsa yapmaya gayret ettiği ve kendi alanlarının dışında da işler üretmeye
çırpındığı süreçler değildir.

Sonuç olarak anlaşmanızı yaptığınız andan itibaren, içinizde en ufak bir şüphe olmaması gerekiyor. Çünkü tadilat süreçleri pek kısa sayılmaz. Tam restore edilecek bir evin çalışma süresi 5 ay kadardır. Bu 5 ay boyunca içiniz rahat,
yapılan işe sonuna kadar güveniyor olmanız gerekir. Aksi taktirde rüyalarınız sizi rahat bırakmaz....

Nasıl tadilat yapacaksınız :
Nasıl tadilat yapılması gerektiği konusunda detaylı bilgiler "yasal konular" adı altında bulunmaktadır.
Nasıl yapılacağını, hangi durumlarda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini lütfen detayları ile okuyunuz.
Bu sizi yasalar karşısında suçlu, kusurlu duruma düşmenizi engelleyecektir.