picture

Fener, Haliç`in güney kıyısında Balat ve Ayakapı arasında yer alıyor. Semtin adını, Bizans döneminde Haliç surlarında yer alan Fener Kapısı (Porta Phanari) yanındaki kulede sallanan bir fenerden aldığı söyleniyor.

FENER BALAT EVLERİ

Fener Balat Ayvansaray Bölgesinde tarihi eser binayı tadilat yapmayı düşünüyor iseniz, size yardımcı olacak bilgilerimizi ve tavsiyelerimizi sizinle paylaşıyoruz.
Öncelikler Bölge evlerinin mimari yapısını ve bölgeyi tanımanız, bilmeniz en önemli tavsiyemizdir. Balat’ taki tarihi evlerin restorasyonu –tadilatı –bakımı -onarımı standart betonarme binaların yapımından oldukça farklıdır. Mümkün olduğunca çok örnek görün:
Fener-balat ta genel temaları aynı olmak kaydıyla, farklı özelliklere sahip çeşitli tarzda tarihi kagir evler vardır.
Fener Balat Evlerimiz 30 m2 den başlayan 40,50 m2 taban alanlı olup, bodrumu ile birlikte 3.5 katlıdır. Bu tüm Fener Balat evlerinin özelliğidir. Bu özelliğinin nedeni de depreme karşı dayanıklı olması, kolon kiriş sisteminin olmamasından kaynaklanmaktadır. Genelde evlerin %60 ı 30 & 40 M2 taban alanlıdır.
Büyük taban alanına sahip veya bahçeli ev tipi çok az sayıda olup Rum Lisesine yakın kısımlarda konumlandırılmışlardır.
Binaların dış kabuk duvarları ateş tuğlası diye adlandırdığımız kırmızı harman tuğladan yapılmış olup, yığma kâgir ev tipindedir. Bu özelliği evlere yazın serin,kışın sıcak olma ,izolasyon sistemini kazandırtmaktadır.
Binaların tavan ve taban döşemeleri, merdiven sistemleri ahşaptan yapılmıştır.
Oda bölme duvarları tuğla ile olmayıp, bağdadi diye adlandırılan çıta üzeri horasan sıva tekniği uygulanan hafif bölme sisteminden oluşmaktadır.
Evlerin Bodrum katları yapıldıkları dönemlerde, mutfak , banyo , tuvaletlerin ( ıslak hacim sistemlerinin) olduğu bölümlerdir.Bu nedenle bodrum kat zeminlerinde muhakkak yer çinisi kullanılmıştır.ve su sistemi için sarnıç ve kuyusu vardır.
2) Alacağınız evi , binayı ne amaçla kullanmayı düşünüyor iseniz, amacınıza uygun bir yerde, sokakta ,mahallede seçmelisiniz.
3)Alacağınız evde hemen oturmayı düşünüyor iseniz, yaşayan bir ev almanız sizin için faydalıdır.çok yıkılmış, yanmış bir evin restorasyonu için anıtlar projesi ve onayı gerektiği için proje onayı en erken 3 aydır.Diğer evlerde yapılacak basit onarım tadilat işleri için basit onarım izni almak yeterli olmaktadır.Alacağınız Tarihi binanın ne kadar Tadilat işi az ise o kadar avantajlısınızdır.
4) Alacağınız evin sokağı, beğendiğiniz ev kadar önemlidir.Ev alma komşu al ,atasözü bizim Fener Balat’ımız için oldukça önemlidir.Sokağınızı iyi gözlemleyin.Bizim tavsiyemiz ilgilendiğiniz evin sokağını akşamda görmeniz gereklidir.Karar vermeden önce sokağınızı ve çevresini akşam bir gezinti yapın.
5) Evinizin sağlamlığı konusunda uzman ,tarihi evleri bilen bir uzmandan onay alınız.
6) Tarihi evleri de Banka kredisi ile alabilmektesiniz.Genelde bazı kişiler bu evlere kredi verilmiyor gibi yanlış bilgiye sahipler.Evin altında dükkan var ise , o binaya konut kredisi verilmiyor.ticari alana girdiği için.
7) Evlerimizin %80 ,%90 ı ikinci derece Tarihi Eserdir.
8)TOKİ Tarihi evlerin Restorasyonuna , yıllık faizi %4 olan kredi vermektedir.
9)Kültür Bakanlığı restorasyonu yapılacak Tarihi evlerin durumuna göre hibe şeklinde yardımda bulunmaktadır.
10) Fener-Balat semti , ulaşım açısından ve konum itibarı ile İstanbul'un merkezi sayılır.Taksime 5 dakika,Eminönü’ne 5 dakika mesafededir.Ayrıca Fener iskelesinden Vapurla Üsküdar’a Vapur seferleri vardır.
11) Aldığınız veya alacağınız bina restorasyon ve tadilat istiyorsa, muhakkak Tarihi evler konusunda Uzmanlaşmış,daha önce bu tarz restorasyonlar yapmış uzman kişilerle ve ekiplerle çalışmalısınız.Orijinalliğini ve Ruhunu bozmadan restore etmelisiniz.Restorasyonda Doğal malzeme kullanmaya dikkat ediniz.
12)Evlerimiz genel yapısı itibarıyla orjinal olarak 3.5 katlıdır.Alacağınız evin kat sayısı fazla ise muhakkak Belediyenin imar bölümünden durumunu kontrol ettiriniz.Kaçak katı olan evler risk taşımaktadır.Kaçak katlar Belediyenin yapacağı Projeler ile yıkılacaktır.
Tapu araştırmasını mutlaka yapın :
Almaya karar verdiğiniz evin tapu kaydı araştırmasını mutlaka yapın. Tapu kaydı
üzerinde hiç bir şerh olmaması gerekir. Üzerinde herhangi bir ipotek veya borçtan
dolayı ihtiyati haciz kararı vb. varsa, mal sahibinden bunun kaldırılmasını
isteyiniz.

Bazen mal sahiplerinden ötürü evlerin tapu kayıtlarına ipotek benzeri alacaklar
tesis edilmiş olabilir. Mal sahibinin bu durumu ortadan kaldırması, daha ileride
canınızı sıkacak herhangi bir şey ile karşılaşmanızı önler.

Hisse tapulu ev almayın :
Evin diyelim ki % 1 (yüzde 1) hissesi, hatta %0 1(Binde bir) hissesi başka
birisine ait. Kalan % 99 hisseyi siz satın alabiliyorsunuz, ancak kalan o
küçücük hisse sahibine ulaşılamıyor veya vefat etmiş. Böyle bir durumda ilk akla
gelen ve söylenen şudur:

"Ne olacak yani ? Yıllar sonra % 1 hisse sahibi gelse ne olur ki ? Evin değeri
100.000 TL olduğuna göre, 1.000 TL veririm gider"

Doğru ! Verirsiniz gider ama bir şartla. Kabul ederse !

Herhangi bir hisse sahibi, hissesi oranında gayrimenkulün her noktasında söz
sahibidir.

Mülküyet hakkı, kanunlarımızda en mutena haklardan birisidir. Yıllar sonra,
hisse sahibinin veya vefat edenin mirasçılarının karşınıza çıkabilir. Böyle bir
durum inatlaşma durumunda işi sizin adınıza çözümsüzlüğe sürükleyebilir. Bu
durumu asla göz ardı etmeyin veya bunun bilinci ile riski üzerinize bilerek alın.

Ev tescilli mi ?
Fener-balat ta ki  tarihi evlerinin büyük bir kısmı tescilli, yani korunması gereken varlık
olarak envantere yıllar önce kayıt edilmiştir.

Eviniz tescilli ise, yani envantere kayıtlı ise, tadilat, bakım ve onarım şartları için gerekli yasal uygulama farklıdır.

Tescilli olmayan bir evin bakım, onarım, tadilat ve restorasyonu yerel
Belediyenin yetki ve sorumlulukları içindedir. Ancak eviniz tescilli ise Kültür
Bakanlığı bünyesinde bulunan Yüksek Anıtlar Kurulu yetki ev sorumluluğunda çalışma yapılır. Tescilli ev ile tescilsiz evin tadilat prosedürleri farklıdır.

13) UNESCO, AB Fonları ile bölgemizde 2 etaptan oluşan 126 evin restorasyonunu gerçekleştirmiştir.
14) Fener -Balat Bölgesi Tarihi özelliklerinden, yapılarından dolayı SİT Alanıdır.
15) Fatih Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi, Sahil kısmında ve kıyı şeridinde, Turizm amaçlı proje Alanı ilan etmiştir.Fener Balat Ayvansaray Bölgesi 3 yıl içerisinde İstanbul Turizminin Kalbi olacaktır.Bölge Haliç Kültür Vadisi adıyla Şimdiden anılmaya başlanmıştır.2 yıl içerisinde İstanbul Boğazı’nın deniz suyu , Haliç’e akıtılacaktır.Projenin temeli atılmış olup 2011 de bitirilecektir.Yatırım ve Turizm amaçlı düşünüyor iseniz ,Proje alanı içerisinde almanızda fayda vardır.Ayrıca bölgemize Kadir Has Üniversitesinden sonra , Yeniyüzyıl Üniversitesi’nde 2011 de açılacaktır.Bölgemizde iki adet Üniversite olacaktır. 
16) Son olarak, Aldığınız veya alacağınız evin ahşap pencere doğramalarının değişmeden restore edilebileceğini,zemindeki eski yer çinilerinin eksik parçaları var ise tamamlanabileceğini ve eski ihtişamına dönebileceğini,mevcut zemin rabıta tahtalarının silim ve cilalama işleminden sonra muhteşem görüneceğini,duvarda ve giriş tavanlarında kalemişi süslemeleri var ise , restore edilebileceğini ASLA ama ASLA UNUTMAYINIZ…